Strelicja królewska

Jak dbać o strelicje w domu?

Coraz więcej osób decyduje się na żywe kwiaty w domu. Nic dziwnego, gdyż tego rodzaju dekoracje są ponadczasowe i uniwersalne. Piękne kwiaty doniczkowe dopasują się do każdego wnętrza i każdej aranżacji. Warto jednak wiedzieć, jak o rośliny dbać, by długo prezentowały swoje walory.

Strelicja – w czym tkwi jej popularność?

Strelicja w ostatnich latach zyskała na popularności. Ta niezwykle efektowna roślina doniczkowa coraz częściej pojawia się na targach ogrodniczych, w kwiaciarniach, a nawet można ją znaleźć w popularnych marketach. Trzeba jednak przyznać, że większość klientów woli kupować rośliny w sprawdzonych miejscach. Strelicja jest bardzo wymagającą rośliną, która musi być odpowiednio pielęgnowana. Przed zakupem warto więc poczytać sprawdzone poradniki, by przekonać się, jak o nią właściwie zadbać.

Kilka przydatnych wskazówek

Pierwszym krokiem po zakupie strelicji doniczkowej jest znalezienie odpowiedniej dla niej doniczki. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że jest to roślina, która bardzo szybko może rozkwitną i urosnąć, więc mała doniczka absolutnie nie jest dla niej. Wybierając doniczkę należy upewnić się, że jest co najmniej dwa razy większa niż bryła korzeniowa, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń do wzrostu. Nie bez znaczenia jest także ziemia. Wiele osób decyduje się najczęściej na uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych, co nie jest najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Strelicja wymaga bowiem dobrze przepuszczalnej gleby, bogatej w materię organiczną. Dobra mieszanka gleby dla strelicji powinna zawierać kombinację mchu torfowego, perlitu i piasku, aby poprawić drenaż. Następnie należy zastanowić się, gdy roślina ta będzie stała. Nie przepada ona za zmianą miejsca, więc najlepiej postawić ją tam, gdzie nie będzie niczego dotykać. Parapet, półka na ścianie, stolik nocny, a nawet na podłodze w rogu – te miejsca zdecydowanie sprzyjają temu, by kwiat szybko się rozwinął.