Konsola w salonie – jak zdefiniować tą właściwą?

Klasyczna konsola toaletka z pewnością odchodzi w cień. Zastępują ją – mniej lub bardziej funkcjonalne – meble salonowe, które w zależności od aranżacji, mogą mieć konstrukcję nowoczesną lub klasyczną. Mimo to, na rynku meblarskim pojawia się całkiem sporo modeli konsoli toaletowych, które (z definicji) nie przypominają swych tradycyjnych odpowiedników.

Konsola w salonie, czy… salonowe biurko?

W sklepach meblarskich pojawia się coraz więcej modeli konsol, które w niewielkim stopniu przypominają tradycyjne, znane z dawnych aranżacji rozwiązania konstrukcyjne. Dziś konsola coraz bardziej przypomina poręczne, choć ciekawie dekorowane… biurka, których wartość funkcjonalna diametralnie wzrasta. W porównaniu do klasycznych konsol, wyróżniają się one:

  • pojemną przestrzenią użytkową i stosunkowo dużym blatem,
  • ciekawymi, choć coraz bardziej minimalistycznymi zdobieniami,
  • minimum dwiema komorami użytkowymi, które w zależności od modelu mogą mieć formę wnęki lub szuflady.

Co więcej, toaletki konsole mogą również wystąpić w… wersji składanej. Tak jest chociażby w przypadku rozwiązań konstrukcyjnych opartych na specjalnych mechanizmach wsporczych. Modele te idealnie sprawdzają się w przypadku niewielkich pomieszczeń.

Materiał wykonania

Dawniej konsole salonowe były produkowane wyłącznie z drewna. Dziś trend ten znacząco się odwrócił, gdyż jego rolę przejęły tworzywa sztuczne, a także elementy szklane i aluminiowe. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ten ostatni materiał, gdyż – pomimo swej lekkości – jest on niezwykle trwały i odporny na wilgoć. Tym samym, granica pomiędzy typową konsolą pokojową a zwykłymi, funkcjonalnymi meblami, zaczyna się coraz bardziej zacierać.

Podsumowując, konsole w postaci z wieku XIX coraz częściej odchodzą w niepamięć. Zastępują je bardziej praktyczne konstrukcje, które niekiedy mają bardzo nowoczesny wymiar – dowiedz się więcej.