Odpływy liniowe w łazience – jaki produkt wybrać?

Coraz większą popularnością cieszą się odpływy liniowe. Ta technologia jest coraz częściej stosowana w naszych łazienkach zamiast tradycyjnych brodzików, a to nie bez powodu. Poznajcie rodzaje i zalety odpływów liniowych.

Co to jest ten odpływ liniowy?

Jest to sposób na grawitacyjne odprowadzanie wody przez syfon do rury kanalizacyjnej. Może być stosowany zarówno wewnątrz pomieszczeń, takich jak właśnie łazienki lub na zewnątrz, na przykład przy podjazdach.

Rodzaje odpływów liniowych

Odpływ liniowy to bardzo prosta konstrukcja składająca się z rusztu, czyli części widocznej, rynienki oraz syfonu. Można łatwo wyróżnić jego rodzaje ze względu na miejsce oraz sposób montażu.

  • Odpływ narożny, jak sama nazwa wskazuje, montowany jest w narożniku ściany lub kabiny prysznicowej. Charakteryzuje się doskonałą szybkością odprowadzania wody ze względu na swoją dużą przepustowość.
  • Odpływ ścienny montowany w ścianie, w jego przypadku można zastosować spadek jedno- lub dwustronny.
  • Odpływ do zabudowy płytką po montażu staje się praktycznie niewidoczny. Niestety jego wadą jest utrudniony dostęp do rynienki, a zarazem jego sprzątanie.

Zalety odpływu liniowego w łazience

Będąc na etapie projektowania naszej wymarzonej łazienki z prysznicem, musimy zadecydować – brodzik czy odpływ liniowy?

Odpływy liniowe ze sklepu Rea Hurt ze względu na swoją różnorodność, mogą pełnić również funkcję dekoracyjną pomieszczenia. Często wchodząc do nowoczesnej łazienki, nawet nie zauważymy, że ta ozdobna linia pod prysznicem, to właśnie odpływ wody! Współczesne odpływy liniowe nie wyglądają już tak jak w starych łaźniach lub szpitalach i nie straszą rdzewiejącą kratką na środku pomieszczenia, w dodatku byle jak obudowaną płytkami.

Dodatkowo, stosując w łazience odpływ liniowy, możemy stworzyć iluzję większej przestrzeni, ponieważ płytki układane na całej podłodze można dać również pod prysznicem, co optycznie powiększy nam powierzchnię podłogi. Ułatwia to również dbanie o porządek, ponieważ myjąc podłogę, możemy “wjechać” mopem również pod prysznic, oszczędzając sobie kupowania dodatkowych specyfików do szorowania brodzika.

Kolejną, bardzo ważną zaletą odpływów liniowych jest to, że poprzez brak brodzika, osoby z niepełnosprawnością, poruszające się na wózku inwalidzkim, mają ułatwiony dostęp do prysznica.