Żarówki led – lider energooszczędności na rynku

Dokonując jakiegokolwiek zakupu, warto zastanowić się nad jego długofalową opłacalnością. Wybierając żarówki do swojego domu lub miejsca pracy, dobrze jest postawić na te najbardziej energooszczędne i żywotne. Obecnie za najlepsze pod tym względem rozwiązanie uważane są żarówki led. Niższe zużycie energii oraz dłuższy czas pracy pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy dzięki niższym rachunkom oraz rzadszej konieczności wymiany żarówek.

Zalety żarówek led

Największymi przewagami żarówek led nad żarówkami tradycyjnymi są bez wątpienia wspomniane wcześniej energooszczędność oraz trwałość. Żarówka led może pracować nawet do 15 lat. Dzięki swojej wysokiej sprawności świetlnej, emituje znacznie większą ilość światła, niż żarówka klasyczna przy podobnym zużyciu energii. Ma znacznie mniejsze skłonności do nagrzewania się, po włączeniu szybko osiąga pełną jasność i bardzo dobrze oddaje barwy. Do ich produkcji nie używa się rtęci, dzięki czemu są o wiele przyjaźniejsze dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając żarówki led?

Podczas zakupu żarówek led należy mieć na uwadze nie tylko moc w watach, rodzaj gwintu oraz barwę światła. Konieczne jest dobranie żarówki o odpowiedniej dla jej przeznaczenia ilości lumenów. Moc w lumenach określa, jaką wielkość będzie miał strumień emitowanego światła. Zazwyczaj zakłada się, że 1 W to około 10 lm, jednak nie jest to dokładny przelicznik. Przyjmuje się, że na 1 m² powierzchni pomieszczenia o standardowej wysokości powinno przypadać około 5 W.