Żarówki energooszczędne. Z którymi zaoszczędzisz najwięcej?

Współczesne żarówki zużywają o wiele mniej prądu niż te stosowane przed laty. Mogą dać nawet ponad 200 złotych oszczędności rocznie w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami żarowymi!

Energooszczędne żarówki – rodzaje

Pod pojęciem energooszczędnej żarówki znajduje się kilka różnych typów produktów, które posiadają inną konstrukcję, a tym samym też tryb pracy, moc, pobór energii, barwę, cenę.

Najczęściej stosowane to:

  • świetlówki kompaktowe
  • żarówki LED

Ceny tych żarówek są podobne. Która z nich będzie mogła zapewnić najniższe koszty eksploatacji? Sprawdź!

Świetlówki kompaktowe

To rodzaj kompaktowych lamp fluorescencyjnych, które posiadają tradycyjne gwinty, na przykład E27 czy E14. Można stosować je w różnych typach lamp, na przykład sufitowych, ściennych czy stojących.

Energooszczędne świetlówki kompaktowe przez długi czas stanowiły najlepszy wybór dla oszczędnych. Zapewniają o 65-80 proc. mniejsze zużycie prądu niż tradycyjne żarówki. Są także znacznie trwalsze – mogą świecić od 8 do 20 tysięcy godzin.

Mają one jednak pewne minusy, między innymi nie świecą od razu pełną mocą, mają krótszą żywotność przy częstym włączaniu i wyłączaniu, dają gorszą jakość światła ze względu na małą wierność odwzorowania kolorów, a nawet mogą emitować szkodliwe promieniowanie UV.

Żarówki LED

Alternatywa dla świetlówek kompaktowych to żarówki energooszczędne LED, czyli wyposażone w diody ledowe – klik. Dzisiaj to najpopularniejsza opcja.

Do wyboru jest pełna gama tych żarówek, na przykład najczęściej używana żarówka LED E27 z dużym gwintem, żarówka E14 z małym gwintem, a także inne rodzaje żarówek jak żarówki LED GU10, G9, G6,5 G4, MR16.

LED-y oszczędzają nawet do 85 proc. energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami i świecą od około 15 do ponad 25 tysięcy godzin, dlatego to obecnie najbardziej oszczędne oświetlenie do domu!