Oświetlenie LED obecnie jest w zasadzie jedynym możliwym do stosowania na szeroką skalę źródłem światła. Oczywiście mamy jeszcze halogeny, ale ich zastosowania są dość ograniczone. Oświetlenie LED wyparło tradycyjne oświetlenie żarowe głównie z tego powodu, że jest zdecydowanie mniej energochłonne. Wiele mieli oczywiście tutaj do powiedzenia politycy, ale raczej przyspieszyli oni proces “przesiadki” na LED-y, niż dokonali rewolucji. Wiele osób mimo to sceptycznie do nich podchodzi. Sprawdźmy, co oświetlenie LED może nam zaoferować.
Zalety oświetlenia LED
Oświetlenie LED przede wszystkim zużywa wyraźnie mniej energii elektrycznej, a dodatkowo ma wyższą sprawność niż poprzednik, czyli światło żarowe. W świetle żarowym nawet 90% energii elektrycznej szło w ciepło. W LED-ach te proporcje są odwrócone. Dodatkowo LED-y są to źródła światła o małych rozmiarach, co sprawia, że możemy z nich konstruować źródła wyglądające jak żarówki, ale jednocześnie możemy wykonywać z taśmy LED oraz inne mniejsze gabarytowo źródła.
Cena LED-ów
Cena oświetlenia LED uchodzi za jego największą wadę. Faktycznie żarówka LED może kosztować kilku krotność starych żarówek, ale nawet wysoka cena ma tutaj swoje logiczne wytłumaczenie, a przy bliższym przyjrzeniu się sprawie, okaże się, że warto ponieść jednorazowo wyższy koszt. LED-y jak wspomniano, zużywają kilkukrotnie mniej energii elektrycznej i są trwalsze. Przy obecnych cenach prądu, oznacza nam to spore oszczędności w długiej perspektywie czasu. Dodatkowo żarówki LED możemy reklamować, co nie było możliwe w przypadku oświetlenia żarowego.