Ta obiektywna miara emisji barw pozwala wybrać odpowiednią barwę światła z żarówki. Jasne lub miękkie światło, bardziej żółte lub białe, wpływa nie tylko na komfort wykonywania pewnych czynności, ale także na samopoczucie. Człowiek relaksuje się w przyćmionym, ciepłym i nieostrym świetle. Z kolei intensywne, jasne i białe światło pozwala skoncentrować się na wykonywanym zadaniu i skupić się na pracy. Ostre światło kieruje uwagę na konkretne rzeczy. Tradycyjne żarówki, których prawie nie używa się już w domach, mają temperaturę barwową 2700 K, czyli taką samą jak światło świec.
Ciepła biel światła z lamp
Ciepła biel – około 2500 K – jest idealna do oświetlenia ogólnego lub dodatkowego w miejscach przeznaczonych do odpoczynku lub snu. Ciepłe odcienie zalecane są w pokojach dzieci i niemowląt oraz w sypialni, z kolei chłodne odcienie do gabinetów i pracowni. Ciepłe światło przyjemnie oświetli stół w jadalni i zachęci do jedzenia, natomiast neutralne lub chłodniejsze światło będzie dobrze współgrać z powierzchnią roboczą w kuchni podczas przygotowywania posiłków.
Lampy stojące do salonu tego typu mogą bardzo ładnie prezentować się wraz z oprawą oświetleniową lub z abażurem zawieszonym na łańcuchu lub stalowym wsporniku. Czyste, niebieskie niebo ma temperaturę barwową 10000 K, a podczas wyładowań atmosferycznych 28000 K . Zasadniczo wszystkie typy opraw oświetleniowych mocowanych do sufitu.
Lampa emitująca białe światło
Lampa emitująca białe światło, która jest odpowiednia do ogólnego oświetlenia pod sufitem lub do kilku lamp przy ścianie, ma temperaturę światła od 3300 do 4000 K.
Światło białe, dzienne lub chłodna biel (5000-6500 K) sprawdza się w oświetlaniu niektórych miejsc intensywnym i jasnym strumieniem dodatkowego światła, np. blatu kuchennego, biurka, lustra w łazience.