ostrzałka do łańcuchów

Praca piły zależy od dobrej ostrzałki do łańcucha

Ostrzałka do łańcucha to podstawowe narzędzie używane do ostrzenia zębów łańcucha piły łańcuchowej. Efektywne i bezpieczne cięcie jest możliwe tylko wtedy, gdy zęby piły są idealnie naostrzone. Ostrzałka musi być także narzędziem kompaktowym i łatwym w zabraniu ze sobą w każde miejsce pracy. Jak działa i po czym rozpoznać najlepszy model do swojej piły łańcuchowej?

Elektryczna czy ręczna – którą ostrzałkę do łańcucha wybrać?

Na skutek użytkowania pilarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe ulegają stępieniu. Systematyczne ostrzenie łańcucha nie tylko usprawnia pracę, ale też przedłuża żywotność sprzętu. Prawidłowo dobrana ostrzałka do łańcucha pozwala więc na spore oszczędności, biorąc pod uwagę koszt nowej piły łańcuchowej. Ostrzałki ręczne są lekkie i poręczne, jednak nie sprostają wielu wyzwaniom. Często jednak można się na nie natknąć, co wynika z niskiej ceny zakupu. Ostrzałki elektryczne mają za to o wiele więcej zalet – od wydajności po możliwość dokładnego ustalenia kąta ostrzenia.

Elektryczna ostrzałka do łańcucha

Zarówno profesjonaliści jak i amatorzy po wypróbowaniu elektrycznej ostrzałki do łańcucha nie wracają już do ręcznych metod ostrzenia. To niezawodne narzędzia, które zawsze osiągają taki sam nacisk na zęby łańcucha – co ciężko osiągnąć ręcznie. Zapewnia także komfortową pracę, bez zmęczenia i wysiłku fizycznego. Urządzenie o mocy 150-200 W wystarczy w codziennym użytkowaniu większości osób. Jeśli pracujesz piłą w wymagającym terenie, lepsza będzie ostrzałka do łańcuchów o mocy ponad 300 W. Dopasowana musi być także na średnica tarczy ostrzałki do pił łańcuchowych – by pasowała do łańcucha Twojej pilarki. Sprzęt do prac ogrodniczych, leśnych i rozbiórkowych wymaga odpowiedniej konserwacji. Z ostrzałką do łańcucha piła łańcuchowa będzie nie do zdarcia.