Pompy cieplne- urządzenia, które wiedzą jak szybko podgrzać wodę basenową, aby była zdatna do kąpieli

W lecie zdarzają się również chłodniejsze dni i nie zawsze da się za pomocą słońca podnieść temperaturę wody w basenie. Na szczęście istnieją jeszcze inne sposoby, jak podgrzać wodę w basenie? Są one nie tylko skuteczne, ale też dosyć pomysłowe.

Pompy ciepła jak nimi można podgrzać wodę basenową?

Po pierwsze, by to zrobić- trzeba pozyskać ciepło z powietrza. Pompa cieplna przejmuje energię cieplną z powietrza, potem następuje jej parowanie, a następnie zostaje ona sprzężona w sprężarce i tak dokonuje się oto podgrzewanie wody w basenie. Pompa cieplna może działać również inaczej, bo może ona pobierać ciepło z gruntu. 

Gruntowa pompa ma tę zaletę, iż może ogrzewać wodę w basenie przez cały rok i pochłania mniej energii niż ta powietrzna. Problemem jest jednak fakt, że gruntowa pompa cieplna jest kosztowna i wymaga specjalnych warunków technicznych, jak i powierzchniowych. Toteż na jej montaż decydują się nieliczni.

Czemu pompa powietrzna to dobry pomysł?

Po pierwsze dlatego, że pochłania mniej energii od gruntowej. Po drugie potrafi podgrzać wodę do wysokich temperatur, nawet gdy słońca i ciepła nie jest zbyt wiele. Po trzecie jej montaż nie jest aż taki skomplikowany. Poza tym ona nie psuje się od tego, że jest na dworze, toteż można ją pozostawić na powietrzu nawet przez dłuższy czas. Poza tym ona znacznie szybciej podgrzewa wodę w basenie niż kolektory słoneczne czy mata ciepłownicze. Nadaje się zarówno do małych, jak i dużych basenów. I ta właśnie uniwersalność stanowi jej olbrzymi plus.

Co trzeba wziąć pod uwagę, przy zakupie pompy?

Po pierwsze czy jest nam tak naprawdę potrzebna, czy jednak możemy się bez niej obejść. Po drugie czy jej utrzymanie nie przerośnie nas finansowe. Po trzecie, czy jej montaż jest na naszym terenie w ogóle możliwy. Dlatego też należy zasięgnąć opinii fachowca w tej sprawie. Po czwarte pompy cieplne nie należą do urządzeń, które łatwo się wymienia, toteż należy się zastanowić, czy w razie awarii będzie je miał w ogóle kto naprawić, czy będzie trzeba ściągać fachowca z daleka. Jego dojazd i poświęcony czas to kolejne koszta.

Więcej o pompach ciepła do basenów można znaleźć na DobreBaseny.pl.