najlepszy producent okien energooszczędnych z podlasia

Okna energooszczędne fakty, dane i ocena

Coraz więcej ludzi, którzy decydują się na zakup okien, zwraca uwagę na to, by wykazywały się one energooszczędnością.

Co to są okna energooszczędne?

Można powiedzieć, że energooszczędność okna to zdolność do obniżania strat energii cieplnej, która jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. Są dwie przyczyny straty ciepła. Jedną z nich jest szczelność okna wyznaczana wartością przepuszczalności odniesienia, a drugą jest tak zwana przenikalność cieplna.

Jakie są fakty i dane?

Gdy szukamy producenta okien energooszczędnych, warto zapytać sprzedawcę o trzy rzeczy:

  1. Wartość współczynnika przenikania ciepła Uw
  2. Jaka jest klasa przepuszczalności powietrza
  3. Jaka jest wartość przepuszczalności odniesienia Q100L.

Dodatkowo od sprzedawcy możemy żądać potwierdzenia z badań konstrukcji w laboratorium notyfikowanym. Takie badania są obowiązkowe. Kiedy producent wprowadza na rynek okno, musi posiadać wyniki takich badań. Ciekawostką jest fakt, że na polskim rynku istnieją także producenci, którzy mają uprawnienia do samodzielnego obliczania przenikalności cieplnej okna, ale jest ich na prawdę mało.

Okna pasywne

Okno pasywne to takie, które dzięki izolacyjności termicznej, może być ogrzewane przez takie źródła ciepła jak: urządzenia domowe, ciepło mieszkańców, a także promieniowanie cieplne słońca. Takie okno posiada odpowiednią konstrukcję. Jest to okno z potrójnym szkleniem, a przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym, takim jak na przykład argon. Szyby posiadają powłokę niskoemisyjną, która pozwala na ograniczenie strat ciepła.

Dlaczego warto?

Okna energooszczędne opłacają się osobom, które mieszkają w nowo wybudowanych oraz dobrze zaizolowanych domach. Budując dom, warto zainwestować w lepsze materiały budowlane, a także energooszczędne okna. Należy jednak pamiętać, że takie okna mogą być montowane w pomieszczeniach, które posiadają skuteczną wentylację.