Jak wyklarować wodę w basenie? Chlor

Posiadacze basenów, szczególnie na początku swojej przygody z posiadaniem tego zbiornika, muszą zadać sobie pytanie: jak wyklarować wodę w basenie? Czysta woda gwarantuje nam komfort pływania i relaksowania się. Poza tym, po prostu zdrowiej jest być w czystszej wodzie. O basen trzeba dbać, by służył nam, bez zarzutu, wiele lat. Jaka jest najskuteczniejsza metoda na wyklarowanie wody w zbiorniku?

Zbawienny chlor

Chlor kojarzy się z czyszczeniem basenu nawet dzieciom. Jest skuteczny, niedrogi i bardzo szybki. Pozwoli utrzymać krystalicznie czystą wodę w naszym basenie. Chlor również dezynfekuje niszcząc wszelkie mikroorganizmy (bakterie oraz drobnoustroje), które mogą być groźne dla człowieka. Nie chcemy przecież uczulenia, swędzenia czy uczucia dyskomfortu po kąpieli w basenie przy naszym ogrodzie.

W jakiej formie chlor dodaje się do basenu?

Chlor do czyszczenia basenu występuje w różnych formach – od tabletek, przez granulat i proszek, aż do płynu. Do wyboru, do koloru – możemy wybrać najpraktyczniejszą i najbardziej dostępną dla nas opcję. Proszek i granulat rozcieńczamy przed wsypaniem do wody w basenie. Tabletek również nie powinniśmy wrzucać bezpośrednio – są do tego specjalne urządzenia. Płyn nie nadaje się do każdego typu basenu, tutaj są ważne zalecenia producenta.

Minusy stosowania chloru do czyszczenia wody w basenie

Chlor, dodany do wody w basenie, ma charakterystyczny zapach. Może on bardzo irytować domowników. Chlor może też drażnić oczy, jeśli będziemy zanurzać się w wodzie bez okularów czy gogli do pływania. To będzie przeszkadzać szczególnie dzieciom, które chcą się beztrosko popluskać.

Alternatywą do stosowania chloru może być stosowanie… soli kuchennej. Potrzebne jest do tego również specjalne urządzenie, ale ono swoje kosztuje – jest to opcja zdecydowanie mniej ekonomiczna i trudniejsza niż używanie chloru. Inną opcją są, również droższe od chloru, chemiczne specyfiki na bazie aktywnego tlenu. Chlor jednak warto wypróbować – może się to okazać najlepszym sposobem na czyszczenie naszego basenu.