Jak wybrać oświetlenie domu i ogrodu?

Oświetlenie ogrodowe trzeba zaplanować już na etapie projektowania ogrodu. W przeciwnym razie układanie kabli zniszczy roślinność. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy mieć funkcjonalnie i estetycznie oświetlony ogród?

Klasycznie czy nowocześnie?

Oświetlenie zewnętrzne domu jest równie ważne jak oświetlenie ogrodu. Wybierając światła zewnętrzne musimy pamiętać, że muszą one być dostosowane do charakteru domu i ogrodu. Kolejnym pytaniem jest, czy oświetlenie będzie wyeksponowane, czy raczej ukryte?

Oświetlenie drzwi wejściowych to wymóg bezpieczeństwa i funkcjonalności. Lampy zewnętrzne można powiesić symetrycznie po obu stronach drzwi. Warto zastosować wtedy dekoracyjne lampy, które wyglądają jak uliczne latarnie czy latarenki. Nowoczesny dom można oświetlić lampami o prostych kształtach, które będą komponowały się z bryłą domu.

Chcąc ukryć oświetlenie drzwi wejściowych można zastosować lampy ledowe w daszku nad drzwiami.

Klasycznie wyglądające kinkiety można powiesić na ścianach domu. Jeżeli wolimy bardziej nowoczesne rozwiązania warto pokusić się o oryginalne designerskie rozwiązania, które sprawią, że lampy będą wyglądały wyjątkowo i niebanalnie. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązania dobrze komponują się z domami nowoczesnymi, do klasycznych nie zawsze pasują.

Zarządzanie światłem

Projektując lampy zewnętrzne warto zastosować nowoczesne rozwiązania, które są funkcjonalne i wygodne. Nad drzwiami wejściowymi oraz w pobliżu furtki warto zamontować lampy na czujnik ruchu. Dzięki temu zawsze, gdy ktoś będzie zbliżał się do posesji będziemy o tym wiedzieli.

Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem zmierzchu. Lampy zapala się automatycznie, gdy tylko się ściemni, natomiast wyłącza się gdy zacznie świtać. Podobnie działa oświetlenie z programatorem czasu. W tym rozwiązaniu samodzielnie można ustawić czas, w którym lampy zaczną i przestaną świecić.

Więcej na: sklep Elampy