Jak wybrać materac sprężynowy?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, jak ogromnie ważne dla jakości snu jest to, jaki się posiada materac. Jak się jednak okazuje, pomimo tego, że wiedza ta jest stosunkowo powszechna, to jednak dość duża grupa osób kompletnie nie ma pojęcia, jak wybrać materac dobrej jakości. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest wersja sprężynowa. Na co zwracać uwagę podczas jej kupowania?

Czym jest materac sprężynowy?

Jeśli chce się podjąć dobrą decyzję w zakresie wyboru odpowiedniego materaca do spania, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, czym taki sprężynowy model w ogóle jest.

Materac sprężynowy to taki model, który zbudowany jest z elementów wspierających,  poszycia oraz –  przede wszystkim – sprężyn. Najczęściej takie materace umieszczane są w ramie łóżka. Rzecz jasna na rynku znaleźć można kilka ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o montowanie w materacu sprężyn. Najczęściej wykorzystywanym pomysłem jest materac kieszeniowy. W jego przypadku sprężyny umieszczone są w niewielkich materiałowych kieszeniach, dzięki czemu wszystkie są od siebie odseparowane i działają osobno. Oprócz tego często spotyka się także materace ze sprężynami typu Bonell. W tym wypadku sprężyny mają charakterystyczny kształt klepsydry i wykonane są z naprawdę grubego kawałka drutu. Powoduje to, że cała konstrukcja jest bardzo mocna i zwarta, a także odporna na uszkodzenia i zużycie.

Zalety i wady materaca sprężynowego

Co może być zaliczone do zalet, lecz również do wad takiego rodzaju materaca? Jak się okazuje, zdecydowanie najważniejszą zaletą jest to, że materace sprężynowe są bardzo wygodne i dobrze się dopasowują do ciała. Co więcej, uważane są one za zdecydowanie najmocniejszy i najtrwalszy model, który bez większych trudności będzie w stanie pracować i dobrze służyć przez wiele lat.

Jeśli natomiast chodzi o wady, to zdecydowanie najważniejszą z nich jest bardzo wysoka cena takiego modelu. Co więcej, jeśli będzie go używała osoba o większej masie ciała, dość szybko może dojść do odkształcenia się materaca, co z pewnością pogorszy komfort spania na nim.

A może wybrać inny model?

Jak więc widać, pomimo dość ciekawej charakterystyki mimo wszystko materace sprężynowe mają sporo ważnych wad. Nic więc dziwnego, że coraz częściej ich użytkownicy, lecz również osoby, które dopiero planują nabyć materac, zastanawiają się nad czymś innym. Co jest jeszcze ciekawego na rynku?

Doskonałym wyborem dla wielu osób może być materac lateksowy. Jest on wykonany ze specyficznego materiału, który po pierwsze idealnie dopasowuje się do ciała, a także jest w stanie efektywnie odprowadzać ze skóry pot oraz świetnie przepuszcza powietrze. To, co jest jednak kluczowe w przypadku takiego modelu materaca to fakt, że jest to model antybakteryjny, a także przeciwalergiczny, Oznacza to, że znacznie ogranicza ruch roztoczy w powietrzu, co powoduje, że osobom z alergią przynosi naprawdę ogromne ukojenie ich choroby. Warto więc poważnie się zastanowić nad tym, czy aby na pewno taki model nie będzie dla kogoś idealnym rozwiązaniem nie tylko jako materac do spania, lecz także jako sposób na alergie w domu.