Jak urządzić łazienkę stylowo i funkcjonalnie?

Łazienka to zazwyczaj jedno z mniejszych pomieszczeń w domu, dlatego aby je urządzić trzeba dołożyć wielu starań. Co ciekawe paradoksalnie w łazience gromadzimy bardzo dużo rzeczy. Łazienka to duże wyzwanie aranżacyjne, ale bez problemu można urządzić ją samodzielnie. Od czego zacząć?

W jakich kolorach i w jakim stylu?

Przymierzając się do urządzania łazienki w pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stylu ma być zaaranżowane to pomieszczenie. Pamiętajmy, że łazienka stylowo powinna pasować do reszty pomieszczeń w domu. Jeżeli wnętrze jest małe, najlepiej stawiać na jasne barwy, które optycznie je powiększą. Duże znaczenie będzie miało również ustawienie wyposażenia. W celu optycznego powiększenia łazienki można zastosować lustra i odpowiednie oświetlenie.

Jakie płytki do łazienki?

Jeżeli chodzi o płytki łazienkowe to nie ma sensu decydować się na wzory, wart stawiać na klasykę – płytki w jasnym kolorze, co ważniejsze niedzielone przez fugi w innym kolorze. Fugi powinny być w kolorze płytek, dzięki temu pomieszczenie będzie prezentować się elegancko i nie będzie przedzielona. Dobrze sprawdza się też mozaika szklana, którą można ułożyć na przykład pod prysznicem czy wokoło umywalki. Obecnie mozaiki szklane cieszą się bardzo dużym powodzeniem, prezentują się w łazienkach naprawdę elegancko i sprawiają, że wnętrze jest bardziej niepowtarzalne, oryginalne.

Kolejna ważna rzecz to jakość materiału – jeżeli zależy nam na tym, żeby pomieszczenie wyglądało na większe, niż jest w rzeczywistości, warto stawiać na płytki o wysokim połysku, które będą dobrze odbijać światło.

Ważne jest oświetlenie

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę praktycznie w każdym wnętrzu. Pamiętajmy, aby dokładnie doświetlić obszar nad lustrem, nad kabiną prysznicową i wanną. Można zdecydować się również na oświetlenie dekoracyjne na przykład w formie podświetlenia szafek.