elementy maskujące do drzwi

Estetyczne wejście – elementy maskujące do drzwi

Montaż drzwi to przede wszystkim mocowanie ościeżnic – to dzięki nim sprawnie działają skrzydła. Rolą ościeżnicy jest więc wykończenie otworu w ścianie skrzydłem drzwiowym i utrzymanie go w jednej pozycji. Zdarza się jednak, że futryna nie wystarczy, aby zamaskować wnęki w ścianie – wtedy najlepiej zastosować elementy maskujące do drzwi.

Ważna rola elementów maskujących do drzwi

Problem nieestetycznych pęknięć i szczelin dotyczy przede wszystkim zastosowania stałych ościeżnic, choć może się on pojawiać także z różnych innych powodów. Szczeliny wystające znad futryn najlepiej wtedy zniwelować montując specjalne elementy maskujące do drzwi. Dzięki temu zdecydowanie poprawi się estetykę całego wejścia. Ponadto pełnią one także funkcje praktyczne – w pęknięciach i szczelinach nie będzie gromadził się pył, kurz czy pajęczyny. Dzięki nim łatwiej także utrzymać w czystości strefę wejścia.

Rodzaje maskownic do drzwi

Elementy masujące do drzwi najczęściej mają postać po prostu listew, które mogą różnić się zarówno szerokością i długością, jak i kolorem oraz kształtem. Mogą być również wykonane z różnych materiałów, np. drewna lub płyty MDF. Dlatego dopierając te elementy maskujące warto także dopasować je adekwatnie do stylu wnętrza i innych jego elementów – dzięki temu nie tylko osiągnie się spójne pod względem stylistycznym wnętrze, ale również interesujące efekty wizualne (szczegóły tutaj).

Sposób mocowania

Elementy maskujące do drzwi montuje się wzdłuż ościeżnic w taki sposób, aby z ich pomocą zakryć wszystkie nieestetyczne pęknięcia czy szczeliny. Często są one dostępne w zestawach, w których oprócz listew znajdują się dodatkowe elementy mocujące, np. kołki i spinki. Ponadto w sprzedaży dostępne są również takie, które można zamontować za pomocą kleju. Ich montaż jest więc dość prosty i nie sprawia większych problemów.