Doświetlacze do łazienki – po co?

Pomieszczenia łazienkowe są jednymi z najistotniejszych w całym domu. Warto zatem zapewnić sobie idealny komfort, a jednocześnie dopływ światła. Jak to zrobić?

Wady klasycznych okien

W łazienkach, szczególnie położonych w niedużej odległości od gruntu, zwykłe, duże okna mogą nie być najlepszym pomysłem. Nie tylko powodują, że wszyscy mogą zobaczyć osoby przebywające aktualnie w pomieszczeniu, ale również zmniejszają komfort psychiczny.

Każdy, kto miał okazję choć raz korzystać z takiego rozwiązania z pewnością przyzna, że takie okna łazienkowe powodują dyskomfort. Skorzystanie z kąpieli czy prysznica sprawia, że zazwyczaj zasłania się okna – co z kolei powoduje konieczność zapalania sztucznego oświetlenia. To jednak nie dociera do każdego elementu pomieszczenia.

Jak sobie poradzić?

Teoretycznie, okna można pokryć na przykład firankami lub roletami, a nawet okleić specjalną folią. Wszystkie te rozwiązania łączy jedno: ograniczony dostęp światła dziennego do pomieszczenia. To sprawia, że nierzadko konieczne jest po prostu korzystanie z lamp, jednak górne oświetlenie nie zapewnia dostatecznej jego ilości na przykład aby się ogolić lub wykonać makijaż.

Dlatego też w sprzedaży dostępne są specjalne kinkiety, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie optymalnego poziomu światła w okolicach lustra. To z kolei sprawia, że perfekcyjny makijaż i idealnie ogolona twarz są na wyciągnięcie ręki. Doświetlacz do łazienki oznacza optymalną ilość światła bez względu na porę dnia, a także aktualną aurę pogodową.

Dopasowane do lustra

Pomysłem, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób urządzających domy czy mieszkania, są doświetlacze łazienkowe umieszczane w pobliżu lustra. W ten sposób można mieć pewność, że ilość oświetlenia w trakcie czynności higienicznych będzie odpowiednia. Jest to najpopularniejsza lokalizacja tego rodzaju dodatków łazienkowych.

Wskazać można na doświetlacze o klasycznym, kinkietowym kształcie oraz w fantazyjnych formach. Oświetlenie można umieścić ponad lustrem lub po jego bokach. W tym drugim przypadku zachodzi konieczność użycia dwóch lamp aby osiągnąć optymalny poziom światła, ale jednocześnie – zapewniają one znacznie lepszy efekt końcowy. Podwójne oświetlenie sprawdza się również zdecydowanie lepiej w przypadku wysokich lub szerokich luster – bowiem w tej sytuacji górne światło mogłoby znajdować się w zbyt dużej odległości od twarzy. Dlatego też kształt oraz ilość świateł należy dobrać do rodzaju posiadanego w łazience lustra, tak by uzyskać najlepszy efekt.