Dodatki niezbędne w każdym domu – obrusy

Stół to jeden z najważniejszych sprzętów w naszym domu. Głównie dlatego, że to przy nim spotyka się cała rodzina celebrując wspólne posiłki. Ma więc znaczenie nie tylko czysto praktyczne, ale również emocjonalne. To często tutaj toczą się ważne rozmowy i to często również jedyne miejsce, gdzie spotykają się wspólnie wszyscy członkowie rodziny. Dekoracja stołu nie może więc być przypadkowa, dlatego do wyboru mamy przede wszystkim różne rodzaje bieżników i obrusów. 

Obrus – uniwersalna i praktyczna dekoracja stołu 

Nie bez powodu kiedyś obrusy stanowiły dużą część posagu panny młodej. Do dekoracji stołu były niezwykle istotne i ważne – nie tylko zakrywały mało atrakcyjne blaty stołów lub chroniły je przed zniszczeniem, ale także w bardzo dużym stopniu dodawały elegancji i klimatu całemu pomieszczeniu. I taka ich funkcja pozostała do dzisiaj. Nie sposób wyobrazić sobie uroczystości rodzinnej bez nakrycia stołu odpowiednim obrusem. Zmieniła się tylko nieco częstotliwość. Kiedyś stół zawsze był nim przykryty, dziś robimy to zazwyczaj z okazji świąt lub ważnych wydarzeń rodzinnych i uroczystości. Nie jest on oczywiście jedynym elementem dekoracji, ponieważ wraz z nim na stole pojawiają się inne efektowne dodatki jak serwetki, bieżniki, podkładki oraz inne dekoracje. Na pewno więc często stajemy przed dylematem, jak wybrać obrus na stół, aby był wyjątkowym dodatkiem zależnie od sytuacji. 

Na co zwrócić uwagę, czyli materiał 

Obrusy mogą być uszyte z różnorodnych materiałów. Niektóre robią większe wrażenie, inne są znów znacznie bardziej praktyczne. Na pewno zwrócić należy uwagę na obrusy wykonane z naturalnych materiałów. Mowa przede wszystkim o lnie, bawełnie lub jedwabiu. Lniane obrusy są bardzo wytrzymałe i dość odporne na zabrudzenia, wymagają jednak prasowania. Mało tego, prasowanie takiego obrusa również nie należy do najłatwiejszych czynności. Jego główną zaletą jest na pewno elegancki wygląd oraz fakt, że lniane obrusy z czasem stają się coraz piękniejsze. Można także wybrać lniany obrus z domieszką bawełny. Bawełna prasuje się łatwiej, ale często używane bawełniane obrusy znacznie stracą na swoim wyglądzie, są również mniej odporne na zabrudzenia i mniej wytrzymałe. Najczęstszym wyborem są takie z tworzyw sztucznych jak poliester lub mieszanek. Nie brudzą się łatwo, a bywa że nie wymagają także prasowania. 

Jak wybieram obrus na stół?

Oprócz tradycyjnego białego obrusu, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu, warto również zwrócić swoją uwagę również na obrusy, które wyróżniają się oryginalnym wzornictwem i wykonaniem:https://witek.pl/tekstylia/obrusy/. W domu przecież oprócz głównego stołu bywają również mniejsze stoliki, np. okrągłe pod ozdobną lampkę, przy którym czyta się gazetę i wypija filiżankę kawy. Taki obrus może być w zupełnie innym kolorze i pasować do pozostałych dekoracji w domu jak narzuty czy zasłony. Niezwykły rok nadają, szczególnie do wnętrz w stylu vintage, obrusy koronkowe lub obszyte ozdobnymi lamówkami. Trzeba tylko pamiętać, żeby wzorami i barwami nie zakłócić całego dopełniającego się harmonijnie wnętrza.