Czym jest fertygacja?

Fertygacja to sposób pielęgnacji roślin łączący w sobie nawożenie i nawadnianie. Jest to sposób znany i stosowany od bardzo dawna. Idealnie sprawdza się zarówno dla roślin pokojowych jak i ogrodowych lub szklarniowych.

Na czym to polega?

Jest to nic innego jak nawożenie roślin. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania potrzebny jest system automatycznego nawadniania, na przykład kropelkowy. Ważne tez jest, żeby dobrać odpowiedni rodzaj nawozu, który rozpuszcza się w wodzie oraz by ustawić odpowiednie dawki dla danych rodzajów roślin czy całych ich grup. Tego typu nawożenie pozwala na pełną i kompletną pielęgnację w uprawie warzyw, roślin sadowniczych i szklarniowych. W niektórych sytuacjach sposób ten może znaleźć swoje zastosowanie w pielęgnacji roślin pokojowych, czyli doniczkowych. W tym przypadku roślinom podaje się nawozy rozpuszczone w wodzie, a proces podlewania jest ręczny.

Co uwzględniać w fertygacji?

Fertygacja jest procesem, który bardzo dobrze się sprawdza. Jednak by jej skutek był jak najlepszy dla nawożonych roślin, trzeba działać zgodnie z określonymi zasadami. Wszystkie dawki nawozu powinny być bardzo mocno rozwodnione i odpowiednio zróżnicowane. Według tego systemu roślina nawadniana będzie co 1-2 dni, a nie co 1 do 2 tygodni. Fakt, jak równomiernie rozłoży się nawodnienie, w dużej mierze zależeć będzie od całego jego systemu, zainstalowanego w danym miejscu. Natomiast cała skuteczność procesu fertygacji zależy też od rodzaju używanej wody. Gdy będzie ona za bardzo twarda lub za mocno uzdatniona, będą zachodzić reakcje, które wpłyną na nieuczynnienie poszczególnych pokarmowych składników oraz na znaczne zasolenie gleby. Wiedzieć zawsze trzeba, że prawidłowy program nawożenia roślin tą właśnie metodą, opiera się na aktualnych wynikach analizy wody i danego podłoża.

Jakie są zalety?

Cały tego typu proces nawadniania ma wiele zalet. Istnieje przy nim możliwość podawania mniejszych dawek nawozu, w szybszym czasie. Można równomiernie i precyzyjnie odżywić rośliny oraz idealnie dopasować cały skład potrzebnych nawozów do określonych roślin.