ościeżnica regulowana

Czym charakteryzuje się ościeżnica regulowana?

Wybór odpowiedniej ościeżnicy jest niezbędny, aby poprawnie zamontować drzwi. Stanowi ona bowiem element konstrukcyjny, który powinien być odpowiednio dopasowany do stylu oraz rodzaju drzwi. Wiele osób bardzo często o nim zapomina, skupiając się na wyborze drzwi idealnie pasujących do wnętrza. Dlaczego wybór ościeżnicy jest tak istotny oraz jakie istnieją rodzaje ościeżnic? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Jakie są rodzaje ościeżnic i czym się charakteryzują?

Ościeżnica to element konstrukcyjny drzwi, który nie jest dołączany w zestawie. Należy dokupić ją osobno, pamiętając przy tym o kilku ważnych kwestiach. Można wyróżnić dwa główne rodzaje ościeżnic: stałą oraz regulowaną.

Ościeżnica stała stanowi najprostszy rodzaj ościeżnicy, który idealnie sprawdza się w budynkach o grubości ścian nieprzekraczającej się w przedziale od 6 do 10 cm. Szerokość ościeżnicy stałej jest niezmienna, dlatego przed jej wyborem należy dokładnie sprawdzić grubość ścian w naszym domu.
Drugim, równie popularnym modelem ościeżnicy jest ościeżnica regulowana (dostępna np. na https://www.golddoor.pl/pl/menu/oscieznice/oscieznice-i-obudowy-muru-1006.html). Sprawdza się ona idealnie w przypadku ścian o niestandardowych grubościach. Należy przy tym pamiętać, że ściana nie powinna być cieńsza niż 7,5 cm. Ościeżnica regulowana, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na dość elastyczne dopasowanie jej do grubości ścian.

Który rodzaj ościeżnicy wybrać?

Ościeżnica jest dość nieskomplikowanym elementem konstrukcyjnym, którego montaż w większości przypadków jest dość prosty. Należy pamiętać o dokładnym zmierzeniu grubości ścian, a następnie powinniśmy wybrać ościeżnicę o określonej szerokości.

Nieco łatwiejsza w montażu jest ościeżnica regulowana i to właśnie po nią sięga większa część osób. Pozwala ona na elastyczne dopasowanie jej do ścian o niestandardowej grubości, w przypadku których zakup ościeżnicy stałej może być problematyczny.