doniczki ceramiczne

Czy warto kupować doniczki ceramiczne?

Przez długi czas doniczki ceramiczne uważane były za niemodne, w złym guście i zwyczajnie mało ciekawe. Zostały niemal całkowicie wyparte z rynku przez odmiany plastikowe, które charakteryzują się bardzo niską wagą, ciekawą kolorystyką, a także dużą trwałością. Czy w takim razie donica ceramiczna ma w ogóle sens w dzisiejszych czasach?

Jakie są najważniejsze zalety ceramicznych doniczek?

doniczki ceramiczne

Jeśli będziemy planowali zakupienie ceramicznych doniczek, trzeba oczywiście dowiedzieć się, jakie mają one zalety. Co dokładnie sprawia, że będą one lepszym wyborem niż popularne donice plastikowe?
Warto na samym początku poruszyć dość nieoczywistą kwestię związaną z wpływem donicy na rośliny. Jak się bowiem okazuje, odmiana ceramiczna ma bardzo pozytywny wpływ na posadzoną roślinność. Ceramiczna struktura zapobiega przegrzewaniu się roślinnych korzeni, a także zapobiega przed nadmiernym wysychaniem ziemi, dzięki czemu nawet w dużym upale roślina jest ochroniona przed przegraniem i uschnięciem.
Co więcej, donica ceramiczna z KwiatyDonice posiada również właściwości ochronne przed zimnem, dzięki czemu rośliny w takiej donicy mogą swobodnie zimować na powietrzu, bez ryzyka ich obumarcia.


Na sam koniec wspomnieć trzeba, że takie donice doskonale utrzymują wilgoć, a także są stabilne termicznie, dzięki czemu tworzą bardzo pozytywne warunki do wzrostu roślin.
Na tym jednak zalety takich donic wcale się nie kończą. Jest to bowiem idealny produkt do stosowania zewnętrznego. Ceramiczna odmiana donicy nie jest wrażliwa na silne nasłonecznienie, a więc nie zmienia z czasem swojego koloru pod wpływem promieni UV. Dodatkowo nie jest ona wrażliwa na niską i wysoką temperaturę, a także na uszkodzenia mechaniczne powstałe np. od uderzających o nią kamyczków.
Na sam koniec wspomnieć trzeba także o tym, że ceramiczne donice są odporne na różnego rodzaju chemikalia, więc bez przeszkód będzie można do nich wlewać różnego rodzaju płynne nawozy oraz uzdatniacze do gleby poprawiające wzrost roślin.

Czy donice ceramiczne mają jakieś istotne wady?

Rzecz jasna nie można zakupić ceramicznych donic jedynie na podstawie ich zalet. Są one co prawda naprawdę bardzo interesujące, lecz na uwadze należy mieć także ich wady, ponieważ dla wielu osób mogą stanowić bardzo poważne trudności w obchodzeniu się z nimi.
Jedną z takich bardzo poważnych wad jest niezwykle duża waga. Sporo osób odbiera to jako zaletę, ponieważ donica dzięki dużej wadze jest stabilna i odporna na przewrócenie się pod wpływem silnego podmuchu wiatru, lecz może wielu osobom sprawiać spore problemy np. podczas sadzenia w niej roślin. Osoby starsze lub niepełnosprawne będą miały dużo kłopotów, aby je przesunąć lub przenieść.


Inną równie poważną wadą jest cena takich donic. Z racji tego, że wyprodukowanie takiej donicy jest bardziej skomplikowane niż odlanie z formy plastikowej wersji, jej cena zakupu jest wyższa. Oczywiście wszystko zależy w tym wypadku od wielkości donicy i jej producenta, lecz przeważnie jest ona dwa lub nawet trzy raz droższa.