Co warto wiedzieć o umywalkach?

Umywalka to integralny element każdej łazienki, który w ciągu każdego dnia użytkowany jest wielokrotnie. Jej zakup jest inwestycją na lata, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Umywalki, które dostępne są w sklepach różnią się od siebie sposobem montażu, rozmiarem, materiałem, technologią no i oczywiście ceną.

Montaż umywalki

Umywalki, które są obecnie dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu. Dlatego można wyróżnić: 

  • Umywalki wiszące, które montuje się bezpośrednio do ściany, 
  • Umywalki stojące, które stawia się bezpośrednio na posadzce, 
  • Umywalki nablatowe, które montuje się na blacie, 
  • Umywalki podblatowe, które montuje się na równi z szafką bądź blatem, 
  • Umywalki wpuszczane w blat, w tym przypadku rant umywalki wystaje ponad poziom szafki lub blatu. 

Umywalki stojące

Umywalki stojące https://www.reahurt.pl/produkty/2,umywalki lub wolnostojące są bardzo efektowne, praktyczne i solidne w wykonaniu. Są też jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań stosowanych w łazienkach, chociaż mają spore rozmiary. Z tego względu idealnie sprawdzą się w większych pomieszczeniach.

W sklepach z takim asortymentem możemy dostrzec różne umywalki stojące, niektóre z nich mają fantazyjne wzory, inne zaś są modelami stylizowanymi. Umywalkę tego rodzaju można ustawić bezpośrednio przy ścianie lub w dowolnej innej lokalizacji łazienki. Niemniej jednak umywalki tego rodzaju należą do drogich produktów.  

Umywalki podblatowe i wpuszczane w blat

Kolejnym rodzajem umywalek są umywalki podblatowe i umywalki wpuszczane w blat. Pierwszy rodzaj umywalek montuje się w całości pod blatem, a drugi mocuje się w blacie, co sprawia, że rant umywalki wystaje nieco ponad jego poziom. Pod tymi umywalkami zazwyczaj znajduje się szafka, która jest idealnym miejscem na przechowywanie ręczników lub kosmetyków.

Niemniej jednak szafka dołączona do zestawu umożliwia dyskretne zamaskowanie niedoskonałości łazienki np., nierównomiernie położone kafelki. Natomiast umywalki wpuszczane w blat także sprzedawane są w zestawie z szafką. Ich największą zaletą są wyższe brzegi, które zapobiegają rozchlapywaniu się wody podczas korzystania z umywalki.

Tego typu umywalkę można również zamontować bez szafki stwarzając przy tym styl industrialny. Wówczas warto do zestawu dokupić dekoracyjny syfon.