baseny ogrodowe ogrzewane

Ogrzewanie basenowe – radość kąpieli przez okrągły rok

Prywatny basen w domu to ciągle rzadkość w naszym kraju. Baseny ogrodowe całoroczne są bardziej popularne i coraz częściej na ich budowę lub zakup decydują się właściciele domów. W polskich warunkach klimatycznych nie lada wyzwaniem jest uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury wody – temperatury dającej komfort termiczny w miesiącach wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych.

Ogrzewanie basenowe – rodzaje instalacji

Do podgrzewania wody w basenie najczęściej stosuje się:

  • wymienniki ciepła
  • pompy ciepła
  • kolektory słoneczne
  • podgrzewacze elektryczne.
    Są to instalacje bardzo różne pod względem technologicznym oraz cenowym. Różnią się również stopniem trudności i kosztami eksploatacji. Zobacz więcej sposobów na ogrzewanie basenowe: https://www.dobrebaseny.pl/OGRZEWANIE-BASENU-c147

Ogrzewanie basenowe – wady i zalety poszczególnych instalacji

  1. Wymienniki ciepła działają jak CO. Podgrzana w piecu woda wpływa do wężownicy i ogrzewa zawartość basenu. Niezwykle istotną rolę w owej instalacji odgrywa termostat, który uruchamia lub blokuje pobieranie ciepła. Ważną sprawą jest materiał, z jakiego instalacja jest wykonana – chlor stosowany w basenach niszczy większość metali.
  2. Pompy ciepła pobierają i kumulują energię cieplną z powietrza lub ziemi. To instalacje łatwe do podłączenia o niewielkich rozmiarach. Mają tylko jedną wadę – są bardzo kosztowne na etapie zakupu.
  3. Kolektory słoneczne są rozwiązaniem nowoczesnym, ekonomicznym i ekologicznym. Woda podgrzewana jest w kolektorach przez cały rok – nawet jak nie świeci słońce, to podgrzewają ją promienie niewidoczne dla oka. Rozwiązanie niekłopotliwe i polecane wszystkim.
  4. Podgrzewacze elektryczne są rozwiązaniem obciążającym środowisko, ale czasem jedynym możliwym do zastosowania. Działają podobnie jak wymienniki ciepła, ale zamiast wężownicy z gorącą wodą mają w swojej konstrukcji specjalny element grzejny. W ten sposób najlepiej ogrzewać małe baseny – ogrzanie wielkiej ilości wody skutkować będzie bardzo wysokimi rachunkami za energię.