Naprawa baterii w wannie – czy warto zabierać się za to samodzielnie?

Bateria wannowa może być skonstruowana na wiele różnych sposobów. W użyciu są baterie wmontowywane bezpośrednio w ścianę, oraz konstrukcje nawannowe. Niektóre z nich są bardzo proste, a inne to skomplikowane urządzenia, dające duże możliwości – na przykład baterie oszczędzające wodę, czy posiadające dodatkowe funkcje. Co jednak, kiedy bateria ulegnie awarii – czy warto naprawiać ją samemu?

Baterie o prostej konstrukcji – jak się za nie zabrać?

Do naprawy, albo wymiany baterii wannowej konieczna jest wiedza i odrobina umiejętności technicznych. Potrzebne będą również odpowiednie narzędzia – te jednak dostępne są w praktycznie każdym markecie budowlanym. Prosta bateria do wanny, niezależnie czy jest to bateria nawannowa, czy też w ścianie, powinna dać się w prosty sposób zdemontować. W pierwszej kolejności trzeba oczywiście odciąć dopływ wody – inaczej czeka nas mała powódź. Wiele zależy również od tego, jaki dokładnie element się zepsuje. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie któryś z zaworów, dokupienie jego zamiennika może być możliwe w sklepie hydraulicznym. Jednak czasem konieczna będzie wymiana całej baterii. Warto również brać pod uwagę cenę baterii, za naprawę której się zabieramy. Może zdarzyć się, że wymiana na nową wyjdzie znacznie taniej.

Baterie skomplikowane – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w przypadku skomplikowanych mechanizmów nieumiejętnym działaniem można bardziej zaszkodzić niż pomóc. Konieczne jest więc przede wszystkim uzbrojenie się w wiedzę. Na szczęście w dzisiejszym internecie można z łatwością znaleźć instrukcje i tutoriale, tłumaczące w prosty sposób jak naprawić praktycznie wszystko. Jeżeli jednak poczujemy, że zadania nas przerasta, to warto rozważyć wezwanie fachowego serwisu, który szybko i bezpiecznie naprawi baterię do wanny, lub – w razie konieczności – wymieni ją na nową (zobacz).