Jak wybrać najlepszy stół do domu?

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia całego domu jest stół. To przy nim wszyscy domownicy gromadzą się, by wspólnie zjeść pyszny posiłek, a także wymienić się wrażeniami z całego dnia. Stoły drewniane można znaleźć również w wielu miejscach publicznych, gdzie pełnią rozmaite funkcje – w tym także stanowią swego rodzaju biurka. Jak wybrać najlepszy stół do celów prywatnych?

Odpowiedni rozmiar, który nie przytłoczy

Stoły z drewna występują w rozmaitych rozmiarach. Wybór najlepszego może stanowić nie lada problem – szczególnie gdy nie do końca wiemy, jak będą układać się nasze potrzeby w tym zakresie w nadchodzących latach. Zasadniczo można przyjąć, że dość bezpiecznym wyborem są modele rozkładane, dzięki którym możemy na co dzień korzystać z mniejszej powierzchni użytkowej i rozkładać go, gdy zachodzi taka potrzeba – na przykład mamy w planie przyjąć gości. Warto wiedzieć, że tego typu rozwiązania jak elementy powiększające powierzchnię stołu są stosowane zarówno w modelach prostokątnych, jak i okrągłych.

Solidny i dobrej jakości

To kwestia, co do której nie trzeba przekonywać nikogo: w przypadku mebli, które mają służyć nam przez długie lata, lepiej zainwestować nieco pieniędzy i zakupić stół, który nie zniszczy się po krótkim czasie. W tym celu dobrze jest wybrać model wykonany z twardszego gatunku drewna, który nie porysuje się tak łatwo jak delikatne, miękkie jego odmiany. Niewątpliwą zaletą naturalnego drewna jest możliwość odświeżenia mebla w razie jego większego zarysowania – poprzez starcie lakieru, wyrównanie powierzchni stołu i ponowne jego polakierowanie.

Pokaż swoje nogi!

Teoretycznie wydawać by się mogło, że to kwestia drugorzędna – ale wcale tak nie jest. Źle dobrane nogi nie tylko źle się prezentują, ale też mogą być potencjalnie problematyczne. Jeżeli do nowoczesnego wnętrza wybierzemy stół ustawiony na bogato zdobionej podstawie – możemy mieć problem ze schowaniem pod nim krzeseł. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, czy wszystkie elementy dobrze się komponują ze sobą.